Personale

emote

Aktuelle ansatte 2020

Rasmus Vincent : Skoleleder

Rasmus Vincent
Skoleleder

Jeg er uddannet i engelsk på Århus Universitet og har arbejdet som skolelærer i over 10 år.
Inden jeg kom til Oure Friskole var jeg på en specialskole i Svendborg og har derudover arbejdet på en række folke- og privatskoler i Århus.
Jeg har også haft en afstikker til den professionelle filmbranche hvor jeg arbejdede i 2 år.
Jeg er oprindeligt fra Svendborg og bor nu med min kone og vores børn i Ollerup.
Udover min dejlige familie går min fritid med masser af musik i et af mine orkestre, og lidt cykelløb (men helst i fjernsynet).
Rasmus@Ourefriskole.dk

emote

Ane Louise Tripp
Skolesekretær

 


Anelouise@Ourefriskole.dk

Danny

Danny Ågren
Kontorassistent

 

Jeg er uddannet Socialrådgiver og har ekspertise indenfor computere, IT og netværk.


Udover at være Kontormedarbejder, er jeg også skolens IT ansvarlige.

 

Danny@Ourefriskole.dk

Andreas Hvid : Souschef / lærer

Andreas Hvid
Souschef / lærer

Jeg underviser i matematik, biologi, geografi og historie.
Jeg har selv gået på en friskole og sidenhen arbejdet på forskellige friskoler.
Jeg kommer oprindeligt fra Kollund i Sønderjylland.
I min fritid bruger jeg meget tid på fodbold på Thurø. Jeg har efterhånden været træner i 15 år, både for børn og voksne.
Andreas@Ourefriskole.dk

Annette Berner : Lærer

Annette Berner
Lærer

Jeg er uddannet på Skårup Seminarium med linjefag i musik, billedkunst og tysk (skiftede fra tysk til billedkunst sidst på tredje årgang)
Efter endt uddannelse blev jeg ansat på Oure Friskole, hvor jeg har arbejdet lige siden.
Jeg underviser i dansk, tysk, religion, fortælling, musik, krea og valgfag.
Jeg bor i Gudbjerg – i en gammel skole – sammen med min mand og vores tre piger, samt 2 katte og 4 heste, så jeg keder mig bestemt aldrig!
Jeg har boet i Italien og er derfor helt vild med alt hvad der er italiensk – ikke mindst deres mad. Når jeg har mulighed for det, rejser jeg derned og nyder hvert sekund.
Jeg er også rigtig glad for at arbejde med glas , keramik, musik og mange andre kreative sysler
Annette@Ourefriskole.dk

Charlotte Harboe : Lærer

Charlotte Harboe
Lærer

Jeg er uddannet lærer i 2018 og har sideløbende arbejdet som lærer, på Vibeskolen i Aunslev/Ullerslev.

Mine linjefag er dansk, engelsk og det nye fag håndværk & design. Derudover har jeg undervist i historie, kristendom, natur og teknik, madkundskab og matematik (i indskolingen).

Jeg bor på 20. år i Svindinge, hvor mine børn også går i friskole. Jeg har to af slagsen, drenge på 14 og 7 år. Jeg er gift med deres far, Frederik.

Min fritid bruges på syning, mine katte, kaniner og høns. Vi kan også lide at sejle og bruger de fleste somre på vandet, rundt om i Danmark.
Charlotte@Ourefriskole.dk

Ellen

Ellen Møldrup
Lærer

Jeg har været ansat på Oure Friskole siden 1989.
Jeg er uddannet på Den Frie Lærerskole i Ollerup.
Jeg har senere taget en diplom uddannelse i specialpædagogik samt en uddannelse som motorikvejleder.
Jeg arbejder med  specialundervisning og inklusion på Oure Friskole.
Jeg bor i Oure sammen med min mand Morten og vi har tre voksne børn Cecilie, Kasper og Mikkel.
Mine interesser er, at gå ture i naturen, cykle på min el cykel samt læse bøger.
Ellen@Ourefriskole.dk

SB

Siv Birkenfeldt
Lærer

 

Siv@Ourefriskole.dk

emote

Steen Melchiorsen
Lærer

 

Steen@Ourefriskole.dk

Søren

Søren Dalsbo
Pædagogmedhjælper, SFO / pedel / lærer

Jeg er uddannet tømrer i 2005 og har arbejdet inden for området indtil 2016, hvor jeg valgte at tage et karriereskift – og forfølge drømmen om at arbejde med børn og unge mennesker.

Inden jeg kom til Oure friskole, var jeg ansat på en behandlingsinstitution, for anbragte børn og unge i Nyborg kommune.
Ved siden af mit faste arbejde, har jeg i flere år også været sportstræner for børn.

Jeg er født og opvokset i Nyborg, hvor jeg også på nuværende tidspunkt er bosat sammen med min kæreste og vores søn.

Min fritid bliver, udover familielivet, brugt på sport og udendørsaktiviteter.
Soren@Ourefriskole.dk

Morten

Morten Skov
pedelmedhjælper

 

Morten@Ourefriskole.dk

Anni Therkelsen : Pædagog, SFO

Anni Therkelsen
Pædagog, SFO

Jeg er uddannet fritidspædagog på Viborg Seminarium.
Inden jeg i 1993 flyttede til Fyn, arbejdede jeg med fysisk og psykisk handicappede børn og unge.
Fra 1993 til 2007 var jeg ansat på Vestre skole i Svendborg som børnehaveklasseleder.
I 2008 blev jeg ansat på Oure Friskole, hvor jeg var med til at starte vores dejlige børnehave op.
I 2013 skiftede jeg fra børnehaven over til vores skolefritidsordning.
Jeg har været meget glad for at arbejde i børnehaven, men er også glad for de nye udfordringer der er i SFO’en.
Jeg er gift, har 2 dejlige adoptivbørn og en hund.
Jeg er glad for at hygge med familie og venner, rejse, naturen, teater, film, mad og meget andet.
Anni@Ourefriskole.dk

Anne Bak-Rasmussen : Pædagog, børnehave og vuggestue

Anne Bak-Rasmussen
Pædagog, børnehave og vuggestue

Jeg er uddannet pædagog i Odense med specialisering indenfor børn og unge.
Mit valgfag var værksted, natur og teknik.
Jeg har været ansat på Oure Friskole siden 2010.
Jeg arbejder som pædagog i børnehaven  men gennem årene har jeg også arbejdet lidt i vuggestue og SFO.
Privat er jeg gift med Emil og vi har 2 børn, Jakob og Clara. Vi bor i hus i Svendborg.
Anne@Ourefriskole.dk

emote

Benjamin Hede
Pædagogmedhjælper

 

Benjamin@Ourefriskole.dk

emote

Barbara Pal
Rengøring

Barbara@Ourefriskole.dk